Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Fort 52a „Jugowice” – pancerna forteca w służbie harcerskiej

Fort pancerny powstał w latach 1897–1898. Posiadał cztery wieże pancerne dla dział, którymi miał bronić traktu wiedeńskiego - biegnącego na tym odcinku obecną ul. Zakopiańską - i wzmacniać południową flankę twierdzy. Nie wziął udziału w I wojnie światowej, ale wojsko wykorzystywało go do 1958 r.

Fot. R. Polański

W czasie okupacji został pozbawiony swojego nowoczesnego uzbrojenia, po wojnie niszczał przez kilkadziesiąt lat, funkcjonując jako zakład przetwórstwa owoców. Efektem adaptacji do prowadzonej produkcji były silne zniszczenia budynków i otoczenia.

Po kilkuletnim remoncie realizowanym przez Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie, w 2022 r. obiekt został oddany krakowskim harcerzom i muzealnikom. Powstał kompleks budynków składający się z historycznego budynku fortu 52a „Jugowice” i dobudowanej nowoczesnej części budynku. W obiekcie znajdują się m.in.: przestrzenie wystawiennicze, sale konferencyjne, pomieszczenia gastronomiczne, pomieszczenia do przechowywania i konserwacji zbiorów, pokoje noclegowe, a także zaplecze socjalne dla biwaków harcerskich.

Dostępność: zgodnie z informacjami na stronie: www.muzeumkrakowa.pl

pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA MAKARSKA
Podmiot publikujący: Twierdza Kraków
Data publikacji: 2023-01-13
Data aktualizacji: 2023-01-13
Powrót

Zobacz także

Znajdź