Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Fort 2 „Kościuszko” oraz szaniec FS-3 – czyli skąd popatrzeć na Kraków „z góry”

Wzgórze św. Bronisławy, na którym usypano kopiec Tadeusza Kościuszki góruje nad miastem. Austriacy uznali je za kluczowe w systemie obrony Krakowa – można było z niego bronić miasta od strony zachodniej. Fort wybudowano w latach 1851–1856, a w latach 1907–1910 w jego sąsiedztwie wybudowano system umocnień wspomagających obronę.

Fort Kościuszko
Fot. E. Marchewka

Fort, choć doskonale przygotowany do walki na daleki i krótki dystans, nie wziął udziału w I wojnie światowej. W czasie II wojny światowej Niemcy wysadzili część jego umocnień, a po wojnie nowe polskie władze próbowały go rozebrać. Ostatecznie dzieła zniszczenia zaprzestano w latach 60. Fort był najpierw koszarami, potem hotelem, a na początku lat 90. do części budynków wprowadziło się pierwsze polskie prywatne radio RMF FM. Obok działa Muzeum Kościuszkowskie.

W pobliżu fortu w 1854 r. wzniesiono szaniec ziemny, który – co jest ewenementem – przetrwał rozbudowę Twierdzy w stanie prawie nienaruszonym. Rozciąga się z niego piękny panoramiczny widok na Błonia. W pobliżu znajdują się także inne ciekawe budowle Twierdzy – urządzenia flankujące przy ul. Vlastimila Hofmana oraz jedno z pierwszych w Krakowie dwupoziomowych skrzyżowań, a konkretnie skrzyżowanie zwane „Diabelskim Mostem” al. Jerzego Waszyngtona z ul. Jacka Malczewskiego.

Dostępność: zgodnie z informacjami na stronie: www.kopieckosciuszki.pl

pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA MAKARSKA
Podmiot publikujący: Twierdza Kraków
Data publikacji: 2022-08-04
Data aktualizacji: 2023-01-12
Powrót

Zobacz także

Znajdź