Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Fort 52 „Borek” – austriacki fort związany z amerykańską „Latającą Fortecą”

Fort artyleryjski powstał w latach 1884–1886. Był pewnego rodzaju eksperymentem, hybrydą, która połączyła kilka szkół fortyfikacyjnych – francuską, niemiecką, belgijską i austriacką, a także wykorzystano doświadczenie z wojny bałkańskiej 1877-1878. W środku znajdował się rozbudowany systemu komunikacji z pierwszym w Krakowie trójpoziomowym podziemnym skrzyżowaniem.

Fot. Ł. Gągulski

Fort miał panować nad traktem wiedeńskim - biegnącym w tamtym obszarze Krakowa obecną ul. Zakopiańską. W czasie I wojny światowej nie wziął udziału, w okresie międzywojennym był magazynem wojskowym, a w czasie okupacji niemieckiej więziono w nim jeńców francuskich i radzieckich.

Na jego przedpolu 26 grudnia 1944 roku wylądował przymusowo uszkodzony amerykański samolot bombowy Boeing B-17 Fortress – nazywany „Latającą Fortecą”.

Po wojnie fort zaadaptowano do celów produkcyjnych, a potem jako bazę samochodową i sprzętową. Po kilku lat prac budowlanych i konserwatorskich fort został wyremontowany na cele działalności kulturalnej, a wokół niego w wyrosłym po wojnie parku upamiętniono amerykańskich gości z nieba.

Dostępność: Zwiedzanie obiektu możliwe po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji telefonicznej lub mailowej. Więcej informacji na stronie internetowej: www.borek.ckpodgorza.pl

pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA MAKARSKA
Podmiot publikujący: Twierdza Kraków
Data publikacji: 2022-08-04
Data aktualizacji: 2023-01-13
Powrót

Zobacz także

Znajdź