Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Wartości historyczne

Krakowskie forty i budowle zaplecza powstawały przez prawie siedem dekad XIX i XX w. Budowano je w różnych technologiach, dostosowywano do różnego uzbrojenia, rozmieszczano je w miejscach, aby skutecznie strzegły Krakowa przed potencjalnymi przeciwnikami imperium habsburskiego.

Fort Borek, fot. E. Marchewka

Krakowskie forty, choć zostały wybudowane przez zaborcę, nie służyły jednak do zniewolenia Krakowa. Miały za zadanie pełnić rolę militarną i bronić miasta. Większość wybudowanych fortów nie sprawdziła się w bitwach, ale jako Twierdza Kraków umożliwiły manewry wojsk austro-węgierskich, niemieckich oraz polskich oddziałów legionowych, które zakończyły się dwiema zwycięskimi bitwami o Kraków w 1914 roku. Pierwszą bitwę w obronie twierdzy stoczono w drugiej połowie listopada na północnym brzegu Wisły, a drugą – na początku grudnia na południowym brzegu. Artyleria forteczna, częściowo prowadząca ogień z fortów, a częściowo przemieszczana w pobliże pola bitwy wspomagała wojska odpierające ataki wojsk rosyjskich. Garnizon Twierdzy Kraków kontratakował, a zatrzymanie ofensywy rosyjskiej jesienią 1914 roku zmieniło bieg walk na froncie wschodnim.

Twierdza Kraków miała więcej wojennego szczęścia niż Twierdza Przemyśl, która została dwukrotnie okrążona i po prawie półrocznym oblężeniu poddała się 22 marca 1915 roku Przed kapitulacją wszystko, co mogło posłużyć Rosjanom do dalszej walki zostało zniszczone lub uszkodzone. Twierdza Kraków nie przeżyła tak dramatycznych chwil, a wiele z jej fortów i budynków z czasów c. i k. monarchii wciąż istnieje. W wielu toczy się normalne życie, gdyż zostały zaadaptowane do nowych celów. W wielu można przekroczyć progi, które przy odrobinie wyobraźni i z użyciem istniejących tam wystaw lub detali, mogą przenieść odwiedzającego w świat XIX-wiecznej belle epoque – czasu, gdy kształtował się nadchodzący XX wiek i powstawał nowoczesny XXI-wieczny świat, w którym żyjemy, a który wciąż czerpie z idei, pomysłów i wynalazków z czasów XIX wieku.

Twierdza Kraków może być także uznawana za kolebkę polskiej niepodległości. To właśnie z Krakowa 6 sierpnia 1914 roku wymaszerowała w bój o wolną i niepodległą Polskę I Kompania Kadrowa. To w Krakowie formowały się kolejne oddziały legionowe, tu działali przed wojną i w czasie wojny polscy politycy niepodległościowi. Kraków jako pierwsze duże miasto został wyzwolony z rąk zaborców 31 października 1918 roku i tu formowały się kadry odrodzonego Wojska Polskiego – tu gromadzili się wracający z frontów żołnierze, bazując na zapasach pozostawionych w twierdzy, formowano i wyposażano nowe oddziały.

Twierdza Kraków to unikalne dziedzictwo inżynieryjne – jeden wielki zespół architektury obronnej i industrialnej. Oprócz budynków obronnych, jak forty, znajdują się też liczne zabytki techniki:  zabytki inżynierii lądowej – drogownictwo i mosty, kolejnictwa – krakowskie dworce, wiadukty i infrastruktura, lotnictwa – Muzeum Lotnictwa Polskiego oraz hangar w Czyżynach Muzeum Inżynierii Miejskiej, a także przemysłu – dawne zespoły fabryczne i kamieniołomy oraz powstała już po II wojnie światowej Nowa Huta. W wielu dawnych budynkach fortecznych toczy się dzisiaj normalne życie i znalazły one swoje nowe zastosowanie.

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Luboń
Podmiot publikujący: Twierdza Kraków
Data publikacji: 2022-09-02
Data aktualizacji: 2023-01-09
Powrót