Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Przetarg na dzierżawę fortu Barycz

8 września odbędzie się pierwszy ustny przetarg na dzierżawę fortu nr 50 1/2 Ost „Barycz”. Chodzi o nieruchomość położoną przy ul. Hallera 25 w dzielnicy X Swoszowice.

Fort Barycz
Fot. materiały ZBK

18 sierpnia fort został udostępniony osobom zainteresowanym wydzierżawieniem. Podczas dnia otwartego można było zapoznać się z obiektem oraz warunkami przetargu.

Sam przetarg odbędzie się 8 września, o godz. 8.00, w siedzibie Zarządu Budynków Komunalnych przy ul. Czerwieńskiego 16. Szczegółowe informacje na temat ogłoszonego postępowania dostępne są na stronie internetowej zbk-krakow.pl.

Fort „Barycz”

 

W latach 1897–1898 na południowo-wschodnim pierścieniu umocnień Twierdzy Kraków, wybudowana została para pancernych fortów do obrony bliskiej (Barycz–Kosocice), jako uzupełnienie obrony między fortami „Prokocim” i „Rajsko” od strony Wieliczki. Pierwszy z nich, fort nr 50 1/2 Ost „Barycz”, ukierunkowany jest na wschód. W pierwszym roku I wojny światowej fort uczestniczył w walkach podczas próby zdobycia Krakowa przez armię rosyjską. Po wojnie pozostał w dyspozycji wojska. Po II wojnie światowej, w okresie „zimnej wojny”, został przebudowany na potrzeby obrony cywilnej.

Fort przetrwał w stanie dosyć dobrym, pozbawiony uzbrojenia, z reliktami wież i elementami wyposażenia pancernego i przekształconym układem stropodachu. Do 2019 r. wykorzystywany był przez Małopolski Urząd Wojewódzki.

Jako kompletny i dobrze zachowany przedstawiciel tej klasy umocnień byłej Twierdzy Kraków, wart jest ochrony i zagospodarowania. Potwierdza to fakt wpisania całej nieruchomości do rejestru zabytków pod nr A-1295/M. Sposób zagospodarowania powinien uwzględniać poprawę walorów architektonicznych i historycznych zabytku.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Monika Jagiełło
Podmiot publikujący: Twierdza Kraków
Data publikacji: 2023-08-22
Data aktualizacji: 2023-08-22
Powrót

Zobacz także

Znajdź