Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Aktualności

Fort IV w Toruniu

Trzy dni forteczności

2024-03-28

Od czwartku 21 do soboty 23 marca 2024 r. przedstawiciele miast posiadających zabytki architektury obronnej obradowali w Toruniu na II Forum Miast i Gmin Fortecznych. Na zaproszenie Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, Zastępcy Prezydenta Miasta Torunia Zbigniewa Fiderewicza, dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu Aleksandry Mierzejewskiej oraz Fundacji Forteczne Dziedzictwo z Torunia na forum przybyli przedstawiciele: Warszawy, Poznania, Zamościa, Przemyśla, Grudziądza, Giżycka, Kłodzka i Krakowa.

Fort Borek - 20-lecie Polski w UE

Fort „Borek” świętował powrót do służby

2024-03-19

W niedzielę, 17 marca pracownicy filii Centrum Kultury Podgórza, mieszczącej się w forcie 52 „Borek” zaprosili krakowian do świętowania 20-lecia polskiego członkostwa w Unii Europejskiej. Z tej okazji przygotowano dla gości szereg atrakcji.

Fort św. Benedykt

Fort „św. Benedykt” odzyska blask i powróci do służby

2024-03-12

Podgórski fort 31 „św. Benedykt” ma szansę na drugie życie i ponowne wykorzystanie swojego potencjału z korzyścią dla mieszkańców. W 2021 r. władze miasta podjęły decyzję o przeznaczeniu tego malowniczego fortu wieżowego do celów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Zadba o to miejskie Muzeum Inżynierii i Techniki. Prace już ruszyły i potrwają kilka lat.

Produkt Turystyczny Roku 2023 dla Twierdzy Kraków

Twierdza Kraków nagrodzona

2023-12-15

W piątek, 1 grudnia, podczas Europejskiego Forum Biznesu 2023 w Krynicy-Zdroju odbyło się oficjalne wręczenie nagród Programu Turystyczny Produkt / Turystyczna Usługa Roku 2023. Tegoroczna edycja przyniosła laur zwycięstwa Twierdzy Kraków.

Uroczystości w forcie Krzeslawice

Uroczystości w forcie „Krzesławice”

2023-11-22

W piątek 17 listopada 2023 r. na ścianie zewnętrznej kaponiery fortu 49 „Krzesławice” uroczyście odsłonięto tablicę pamięci, która przypomina, że było to miejsce egzekucji. W fosach fortu, położonego wówczas z dala od miasta, w okresie od jesieni 1939 r. do listopada 1941 r. niemieccy okupanci przeprowadzili szereg egzekucji obywateli polskich, których przywożono z więzień przy ul. Montelupich oraz św. Michała. Ofiarami nazistów padli w większości mieszkańcy Krakowa oraz Polski południowej.

Nagroda Odys - wręczenie

Twierdza Kraków ponownie doceniona

2023-11-23

26 października 2023 r. w Pałacu Krzysztofory odbyło się Forum Turystyki, w czasie którego wręczono nagrody firmom i instytucjom w konkursie „Odys”. „Złoty Odys Kapituły” - najważniejsze wyróżnienie konkursowe – trafiło do Gminy Miejskiej Kraków.

Delegacja gmin fortecznych 2023

Spotkanie gmin fortecznych w Krakowie

2023-10-31

19 i 20 października w Krakowie gościli przedstawiciele gmin fortecznych: Warszawy, Poznania, Torunia, Przemyśla, Kostrzyna nad Odrą, Zamościa i Kłodzka. Spotkanie pozwoliło na wymianę doświadczeń z zakresu zarządzania i promocji obiektów fortecznych.

Dni Twierdzy Kraków 2023 - fort Mistrzejowice

Forteczne poruszenie. Twierdza Kraków przyciągnęła tłumy

2023-10-12

II Dni Twierdzy Kraków zgromadziły niemal dwa razy więcej zwiedzających, niż zeszłoroczna edycja imprezy. Święto miłośników opowieści o obronnym Krakowie, wzorem roku poprzedniego, odbyło się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Twierdza Kraków nagrodzona

Twierdza Kraków Turystycznym Produktem Roku 2023

2023-09-08

Miło nam poinformować, że program turystyczny „Twierdza Kraków” został uhonorowany tytułem laureata Turystycznego Produktu Roku 2023 przez kapitułę ForumBiznesu.

Fort Jugowice wystawa stała

Poznaj wystawę „Fort Jugowice. Dziedzictwo miejsca”

2023-06-28

Od 6 lipca w Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego przy ul. Fortecznej 28 można zobaczyć ekspozycję poświęconą historii i tradycji południowych obszarów Krakowa, a także Twierdzy Kraków: okoliczności powstania, architekturze obiektu oraz żołnierzom zamieszkującym ją przed laty. Wystawa „Fort Jugowice. Dziedzictwo miejsca” to wystawa stała najmłodszego oddziału Muzeum Krakowa.

Znajdź