Strona główna rozwiń menu

Informacje praktyczne o Krakowie

Kraków to miasto na prawach powiatu, położone w południowej Polsce, nad Wisłą, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i powierzchni. Dawna stolica, miasto koronacyjne i nekropolia królów Polski. Stolica województwa małopolskiego.

Krakow panorama
Fot. Jan Graczyński

Historia Krakowa jako zorganizowanego ośrodka miejskiego zaczyna się około VII–VIII w. n.e. Do dziś możemy podziwiać pozostałości po pierwszych mieszkańcach w postaci dwóch kopców: Krakusa i Wandy. Ośrodek władzy od początku skupiał się na wzgórzu wawelskim. Miasto położone jest na styku kilku krain geograficznych: Kotliny Sandomierskiej, Pogórza Zachodniobeskidzkiego i Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Jedną z przełomowych dat w historii miasta była jego lokacja na prawie magdeburskim 5 czerwca 1257 r. Uformował się wtedy obecny układ urbanistyczny Starego Miasta oraz siedziba władcy – Wawel. Położenie na styku szlaków handlowych: z Rusi do Niemiec i Czech, z Pomorza do Węgier, Turcji i na Bałkany, pozwoliło Krakowowi na szybki rozwój gospodarczy.

Okres szczytowego rozwoju ówczesnej stolicy Polski przypada na wieki XV i XVI. Kraków był w owych czasach – tak, jak i obecnie – miastem nauki i kultury. Przyciągał największych artystów, których dzieła możemy podziwiać do dziś: ołtarz mariacki dłuta Wita Stwosza czy krużganki na Wawelu projektu Bartolomeo Berrecciego. Historia Krakowa nierozerwalnie łączy się z dziejami państwa polskiego.

Po złotych czasach nadszedł jednak zmierzch potęgi Rzeczpospolitej. Szwedzki potop, upadek gospodarczy, zabory, odcisnęły głębokie piętno na losach kraju i miasta. Jednak jego mieszkańcy nigdy nie zapomnieli o czasach świetności. Być może to właśnie dlatego Kraków pozostał prawdziwym patriotycznym matecznikiem narodu i dlatego właśnie stąd wyruszyła Pierwsza Kompania Kadrowa, na czele której stał Józef Piłsudski i tu rozpoczęto rozbrajanie wojsk zaborczych w dniu odzyskania niepodległości.

Dziś Kraków to miasto nowoczesne, wciąż się rozwijające. Tygiel, w którym tradycja mieszkańców miesza się ze studencką awangardą. Dzięki wielu zabytkom, doskonale zachowanej starej zabudowie nie zatracił swego majestatycznego charakteru. Kraków jest po prostu magiczny.

Kraków w liczbach:

  • powierzchnia: 327 km kw.
  • liczba ludności: powyżej 765 000
  • w mieście funkcjonują 4 obszary administracyjne: Śródmieście, Krowodrza, Podgórze, Nowa Huta – podzielone łącznie na 18 dzielnic
  • najwyższe wzniesienie: kopiec Piłsudskiego na Sowińcu – 383,6 m.n.p.m.
  • najniżej położony punkt: ujście potoku Kościelnickiego – 187 m.n.p.m
  • najwyższy budynek: Cracovia Business Center – 105 m
  • najdłuższa ulica: Igołomska – 9,5 km
  • najstarszy uniwersytet w Polsce, a drugi w tej części Europy: Uniwersytet Jagielloński – założony 12 maja 1364 r.
pokaż metkę
Osoba publikująca: Monika Jagiełło
Podmiot publikujący: Twierdza Kraków
Data publikacji: 2022-08-18
Data aktualizacji: 2022-11-29
Powrót