Wejdź na Szlak Twierdzy rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Fort 49 „Krzesławice”

Adres: Osiedle Na Stoku 27B, 31-704 Kraków
WWW:

www.mdkfort49.krakow.pl

Zarządzający

Młodzieżowy Dom Kultury Fort 49 „Krzesławice” w Krakowie

Sektor turystyczny 6 sektor
Dostępność dostępność częściowa do zwiedzania

Fort powstawał etapami. Najpierw był drewniano-ziemnym szańcem, potem stanowił fort pośredni, wypełniający lukę między innymi fortami, aż wreszcie w latach 1881–1886 przebudowano go na fort artyleryjski, podobny do fortów „Prokocim” i „Rajsko”. Miał bronić traktu proszowickiego oraz linii kolejowej do Kocmyrzowa.

W czasie I bitwy o Kraków załoga fortu prowadziła ostrzał wojsk carskich. W okresie międzywojennym, w forcie trwał nasłuch radiowy radiostacji niemieckich, a efekty tej pracy przyczyniły się pośrednio do złamania szyfru Enigmy.

W czasie okupacji niemieckiej hitlerowcy fort był niemym świadkiem egzekucji 440 osób. Do dzisiaj na jego murach widać ślady kul.

W Polsce Ludowej był hotelem robotniczym, a od lat 60. trwała jego dewastacja. Część wysadzono, w części zorganizowano magazyny, splantowano wały, na odzyskanym terenie pozwolono wytyczać ogródki działkowe, samoistnie powstały też dzikie wysypiska śmieci. Los uśmiechnął się do fortu w latach 90. XX wieku, gdy stał się on siedzibą Młodzieżowego Domu Kultury Fort 49 „Krzesławice”. Rozpoczęto prace konserwatorskie, które cały czas trwają.

 

 

Fort Krzesławice
Fort Krzesławice Fot. J. Gawron
Fort Krzesławice
Fort Krzesławice Fot. R. Polański
Fort Krzesławice
Fort Krzesławice Fot. Z. Zaczkowski
Fort Krzesławice
Fort Krzesławice
Fort Krzesławice
pokaż metkę
Data
Osoba publikująca: JULIA MAKARSKA
Podmiot publikujący: Twierdza Kraków
Powrót