Wejdź na Szlak Twierdzy rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Fort 44 „Tonie”

Adres: ul. Jurajska 16, 31-262 Kraków
WWW:

www.zbk-krakow.pl

Zarządzający

Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie

Sektor turystyczny 3 sektor
Dostępność obiekt niedostępny, możliwy do podziwiania z zewnątrz

Fort artyleryjski z lat 1881–1884, został gruntownie zmodernizowany w 1910 r. Miał panować nad doliną rzeki Prądnik (Białucha) i traktem olkuskim. Wśród jego uzbrojenia artyleryjskiego znajdowały się cztery szybkostrzelne działa w wysuwanych i obrotowych wieżach pancernych. W centralnym miejscu fort posiadał ciężką, nieruchomą, pancerną kopułę obserwacyjno-bojową. W I wojnie światowej nie wziął udziału.

Jako najnowocześniejszy fort przez okres międzywojenny był utrzymywany przez Wojsko Polskie w gotowości bojowej jako część Obozu Warownego Kraków. We wrześniu 1939 r. osłaniał ogniem wycofywanie się Armii „Kraków” na wschód przed poddaniem miasta Niemcom. W czasie okupacji hitlerowcy urządzili w nim swoje magazyny i warsztaty, a wycofując się, wysadzili w powietrze jedną z kopuł oraz część pancerzy.

Po wojnie korzystało z niego Ludowe Wojsko Polskie, w 1966 r. przeszedł w ręce cywilne, obecnie jest w posiadaniu Gminy Miejskiej Kraków.

Ocalały w nim, przynajmniej w znacznej części, unikatowe w skali światowej, austro-węgierskie wieże wysuwalno-obrotowe. Zachowały się też kopuły obserwacyjno-bojowe, bramy i kraty. Z drogi dojazdowej rozciąga się widok na panoramę Krakowa, a w czasie odpowiednich warunków także Tatry.

Dostępność: Zwiedzanie fortu możliwe jest jedynie podczas cyklicznych wycieczek organizowanych przez organizacje promujące dziedzictwo Twierdzy Kraków oraz Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie.

Obiekt wraz z zielenią wpisany jest do rejestru zabytków i stanowi dziedzictwo architektury militarnej. Nie niszcz, nie dewastuj, i nie zaśmiecaj zabytku objętego ochroną. Nie rozpalaj ognisk. Nie ignoruj sytuacji, w których jesteś świadkiem jego dewastacji - zawiadom o tym Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie. Ze względu na charakter obiektu teren jest niebezpieczny - przebywanie na nim odbywa się wyłącznie na Twoje ryzyko. Bądź tego świadom i informuj o tym innych, zwłaszcza dzieci.

Fort Tonie
Fort Tonie J. Graczyński
Fort Tonie
Fort Tonie J. Graczyński
Fort Tonie
Fort Tonie J. Graczyński
Fort Tonie
Fort Tonie J. Makarska
Fort Tonie
Fort Tonie
Fort Tonie
Fort Tonie
pokaż metkę
Data
Osoba publikująca: Monika Jagiełło
Podmiot publikujący: Twierdza Kraków
Powrót