Wejdź na Szlak Twierdzy rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Fort 31 „Św. Benedykt”

Adres: ul. Porucznika Stawarza 29, 30-540 Kraków
WWW:

www.zbk-krakow.pl

Zarządzający

Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie

Sektor turystyczny 1 sektor
Dostępność obiekt niedostępny, możliwy do podziwiania z zewnątrz

To jeden z pierwszych fortów po stronie podgórskiej. Wraz z nieistniejącymi już dzisiaj fortami „Krzemionki” oraz „Krakus” miał bronić traktów: wiedeńskiego (obecnej ul. Kalwaryjskiej i Wadowickiej) i lwowskiego (obecnych ul. Bolesława Limanowskiego i Wielickiej). Fort nawiązywał do tzw. wież maksymiliańskich z austriackiej Twierdzy Linz, która jako pierwsza na świecie miała być otoczona szeregiem osobnych fortów, mających wspierać się nawzajem ogniem. Zostały one zbudowane na planie regularnych szesnastoboków z okrągłym dziedzińcem wewnętrznym.

Fort „Św. Benedykt”, którego nazwa pochodzi od pobliskiego kościółka, choć okazał się doskonalszy i większy od fortów z Linzu, to w momencie oddania go do użytku był już przestarzały. W 1905 r. został ostatecznie rozbrojony i przeznaczony na cele koszarowe. Po odzyskaniu niepodległości pełnił funkcje mieszkalne. Po wojnie, do 1984 r. znowu zapewniał dach nad głową wielu mieszkańcom Krakowa.

Obecnie zgodnie z wykonanym w roku 2022 Programem Funkcjonalno-Użytkowym planowane jest zaadaptowanie fortu na cele edukacyjne – upowszechnianie wiedzy z zakresu nauk ścisłych wśród dzieci i młodzieży. Operatorem obiektu będzie Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie.

Dostępność: Zwiedzanie fortu możliwe jest jedynie podczas cyklicznych wycieczek organizowanych przez organizacje promujące dziedzictwo Twierdzy Kraków oraz Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie.

Obiekt wraz z zielenią wpisany jest do rejestru zabytków i stanowi dziedzictwo architektury militarnej. Nie niszcz, nie dewastuj, i nie zaśmiecaj zabytku objętego ochroną. Nie rozpalaj ognisk. Nie ignoruj sytuacji, w których jesteś świadkiem jego dewastacji - zawiadom o tym Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie. Ze względu na charakter obiektu teren jest niebezpieczny - przebywanie na nim odbywa się wyłącznie na Twoje ryzyko. Bądź tego świadom i informuj o tym innych, zwłaszcza dzieci.

Fort Św. Benedykt
Fort Św. Benedykt Fot. J. Graczyński
Fort Św. Benedykt
Fort Św. Benedykt Fot. J. Graczyński
Fort Św. Benedykt
Fort Św. Benedykt Fot. E. Marchewka
Fort Św. Benedykt
Fort Św. Benedykt Fot. E. Marchewka
Fort Św. Benedykt
Fort Św. Benedykt Fot. E. Marchewka
Fort Św. Benedykt
Fort Św. Benedykt
Fort Św. Benedykt
Fort Św. Benedykt
Fort Św. Benedykt
pokaż metkę
Data
Osoba publikująca: JULIA MAKARSKA
Podmiot publikujący: Twierdza Kraków
Powrót