Wejdź na Szlak Twierdzy rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Koszary piechoty im. Arcyksięcia Rudolfa

Adres: ul. Warszawska 24, 31-155 Kraków
WWW:

www.muzeum.pk.edu.pl

Zarządzający

Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

Sektor turystyczny 1 sektor
Dostępność dostępność całościowa do zwiedzania

Ten monumentalny kompleks koszarowy został wybudowany w latach 1877–1878 pod nadzorem krakowskiego architekta Antoniego Łuszczkiewicza, a wzorowany był na wojskowych budowlach w Wiedniu. Nazwany został na cześć arcyksięcia Rudolfa Habsburga, jedynego syna cesarza Franciszka Józefa I i cesarzowej Elżbiety.

Koszary użytkował c. i k. 13. Pułk Piechoty, zwany „Krakowskimi Dziećmi” lub „Staszkami”, w którym służyli poborowi z Krakowa i okolic. Po wyzwoleniu Krakowa w 1918 r. budynek przeznaczono dla Wojska Polskiego, w czasie okupacji Niemcy urządzili w nim swoje koszary. W 1946 r. budynek przejęła nowa krakowska uczelnia techniczna – Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki – która zaadaptowała go do potrzeb akademickich. Uczelnia z czasem wykorzystała nawet dawny areszt, przeznaczając go na cele wystawiennicze – dziś znajduje się tam Muzeum Politechniki Krakowskiej.

Wokół budynków rozciągają się ogrody. W jednym z nich znaleźć można makiety fortyfikacji Krakowa i amerykańskiego West Point zaprojektowanych przez patrona uczelni.

Dostępność: Informacje o dostępności muzeum dla odwiedzających można znaleźć na stronie internetowej: www.muzeum.pk.edu.pl

pokaż metkę
Data
Osoba publikująca: JULIA MAKARSKA
Podmiot publikujący: Twierdza Kraków
Powrót