Wejdź na Szlak Twierdzy rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Fort 52 „Borek”

Adres: ul. Forteczna 146, 30-437 Kraków
WWW:

www.borek.ckpodgorza.pl

Zarządzający

Centrum Kultury Podgórza, Biblioteka Polskiej Piosenki

Sektor turystyczny 7 sektor
Dostępność dostępność całościowa do zwiedzania

Fort artyleryjski powstał w latach 1884–1886. Był pewnego rodzaju eksperymentem, hybrydą, która połączyła kilka szkół fortyfikacyjnych – francuską, niemiecką, belgijską i austriacką, a także wykorzystano doświadczenie z wojny bałkańskiej 1877-1878. W środku znajdował się rozbudowany systemu komunikacji z pierwszym w Krakowie trójpoziomowym podziemnym skrzyżowaniem.

Fort miał panować nad traktem wiedeńskim - biegnącym w tamtym obszarze Krakowa obecną ul. Zakopiańską. W czasie I wojny światowej nie wziął udziału, w okresie międzywojennym był magazynem wojskowym, a w czasie okupacji niemieckiej więziono w nim jeńców francuskich i radzieckich.

Na jego przedpolu 26 grudnia 1944 roku wylądował przymusowo uszkodzony amerykański samolot bombowy Boeing B-17 Fortress – nazywany „Latającą Fortecą”.

Po wojnie fort zaadaptowano do celów produkcyjnych, a potem jako bazę samochodową i sprzętową. Po kilku lat prac budowlanych i konserwatorskich fort został wyremontowany na cele działalności kulturalnej, a wokół niego w wyrosłym po wojnie parku upamiętniono lądowanie załogi amerykańskiego bombowca.

Dostępność: Zwiedzanie obiektu możliwe po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji telefonicznej lub mailowej. Więcej informacji na stronie internetowej: www.borek.ckpodgorza.pl

Trasa zwiedzania fortu wiedzie częścią koszar, przez poterny, kaponiery, wał artyleryjski oraz piechoty, a także trójpoziomowe podziemne skrzyżowanie. Zwiedzający odwiedzają także salę muzealno-edukacyjną, w której została zrekonstruowana sala żołnierska.

Fort Borek
Fort Borek Fot. P. Szczur
Fort Borek
Fort Borek Fot. E. Marchewka
Fort Borek
Fort Borek Fot. E. Marchewka
Fort Borek
Fort Borek Fot. E. Marchewka
Fort Borek
Fort Borek Fot. Ł. Gągulski
Fort Borek
Fort Borek Fot. E. Marchewka
Fort Borek
Fort Borek
Fort Borek
Fort Borek
Fort Borek
Fort Borek
pokaż metkę
Data
Osoba publikująca: JULIA MAKARSKA
Podmiot publikujący: Wydział Ds. Turystyki
Powrót