Wejdź na Szlak Twierdzy rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Fort 51 „Rajsko”

Adres: ul. Droga Rokadowa 22, Kraków
WWW:

www.zbk-krakow.pl

Zarządzający

Fort ma nowego dzierżawcę, który prowadzi obecnie prace remontowe. O możliwości zwiedzania fortu dzierżawca będzie informować na bieżąco.

Sektor turystyczny 7 sektor
Dostępność obiekt niedostępny, możliwy do podziwiania z zewnątrz

Dzieło obronne z lat 1881–1884, największy fort artyleryjski zewnętrznego pierścienia, który nie zmieściłby się nawet na Rynku Głównym. Otoczony zielenią leży na wzgórzu już poza IV obwodnicą, czyli na południe od krakowskiego odcinka autostrady A4. Stanowi obecnie najcenniejszy zespół zieleni twierdzy i jest widoczny z ponad 40 kilometrów. To jeden z najpiękniej położonych fortów Krakowa.

Wykonano go z lanego betonu, w środku znajduje się olbrzymi schron główny z dwiema sklepionymi salami prochowymi. Ściany elewacyjne tej części budynku mają grubość dwóch metrów, a od góry osłaniane są przez pięciometrową warstwę ziemi. Głównym uzbrojeniem fortu „Rajsko” była artyleria ciężka.

W 1909 r. wybuch prochowni na Woli Duchackiej spowodował, że pękł na pół. 4 i 5 grudnia 1914 r. jego załoga wzięła czynny udział w obronie Krakowa przed atakującymi miasto Rosjanami. Fort walczył także w II wojnie światowej – pod koniec niemieckiej okupacji Krakowa broniła się w nim grupa hitlerowskich żołnierzy.

Od czasów międzywojennych przez kilka dekad fort pełnił funkcje magazynowe. Od kilkunastu lat jest niezagospodarowany.

Dostępność: Obiekt wraz z zielenią wpisany jest do rejestru zabytków i stanowi dziedzictwo architektury militarnej. Nie niszcz, nie dewastuj, i nie zaśmiecaj zabytku objętego ochroną. Nie rozpalaj ognisk. Nie ignoruj sytuacji, w których jesteś świadkiem jego dewastacji - zawiadom o tym Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie. Ze względu na charakter obiektu teren jest niebezpieczny - przebywanie na nim odbywa się wyłącznie na Twoje ryzyko. Bądź tego świadom i informuj o tym innych, zwłaszcza dzieci.

pokaż metkę
Data
Osoba publikująca: Monika Jagiełło
Podmiot publikujący: Wydział Ds. Turystyki
Powrót