Wejdź na Szlak Twierdzy rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Fort 50 „Prokocim”

Adres: ul. Kostaneckiego 4, 30-694 Kraków
WWW:

www.zzm.krakow.pl

Zarządzający

Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

Sektor turystyczny 7 sektor
Dostępność obiekt niedostępny, możliwy do podziwiania z zewnątrz

Został wybudowany w latach 1883–1886 jako fort artyleryjski na wzgórzu dominującym nad obecną ul. Wielicką, ówczesnym traktem lwowskim, do obrony południowo-wschodniego obszaru miasta od Bieżanowa po Kosocice. W środku fortu znajdował się schron główny, gdzie umieszczono prochownię i laboratorium artyleryjskie, czyli miejsce napełniania pocisków materiałem wybuchowym i sporządzania ładunków miotających. W tylnej części znajdowały się koszary w których mieszkali żołnierze. Aby umożliwić żołnierzom bezpieczne i skryte przemieszczanie się w czasie obrony, przygotowano podziemne korytarze – poterny.

W czasie I wojny światowej fort wziął czynny udział w decydującym starciu II bitwy o Kraków (4 i 5 grudnia 1914 r.), które zablokowało Rosjanom możliwość przedarcia się przez linię obrony i wejścia do miasta.

Po 1918 r. fort służył jako magazyn amunicji, a w czasie okupacji – jako koszary. Po wyzwoleniu został przemianowany na magazyny Akademii Medycznej, przez długie lata był jednak głównie dewastowany i zaśmiecany, a nawet okradziony z metalowych elementów.

Dostępność: Obiekt wraz z zielenią wpisany jest do rejestru zabytków i stanowi dziedzictwo architektury militarnej. Nie niszcz, nie dewastuj, i nie zaśmiecaj zabytku objętego ochroną. Nie rozpalaj ognisk. Nie ignoruj sytuacji, w których jesteś świadkiem jego dewastacji - zawiadom o tym Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie. Ze względu na charakter obiektu teren jest niebezpieczny - przebywanie na nim odbywa się wyłącznie na Twoje ryzyko. Bądź tego świadom i informuj o tym innych, zwłaszcza dzieci.

Fort Prokocim
Fort Prokocim Fot. J. Graczyński
Fort Prokocim
Fort Prokocim Fot. J. Graczyński
Fort Prokocim
Fort Prokocim
pokaż metkę
Data
Osoba publikująca: JULIA MAKARSKA
Podmiot publikujący: Wydział Ds. Turystyki
Powrót