Wejdź na Szlak Twierdzy rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Fort 53 „Bodzów”

Adres: ul. Bodzowska, Kraków
WWW:

www.zzm.krakow.pl

Zarządzający

Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

Sektor turystyczny 8 sektor
Dostępność obiekt nieistniejący lub silnie przekształcony

Fort powstał w 1887 r. Początkowo jako fortyfikacja ziemno-drewniana, ale do wybuchu wojny stał się ceglano-kamienno-betonowym obiektem z wykutymi w skałach kawernami, które były wykorzystane jako magazyny i schrony. Fort dominował nad Wisłą i drogą tyniecką. Nie wziął udziału w walkach.

W drugiej połowie lat 30. XX w. fort stał się zapleczem dla kursów szybowcowych, gdyż zbocza wzgórza cechowały się wiatrami wznoszącymi. W czasie okupacji stał się miejscem spotkań i przysięg harcerzy z Szarych Szeregów. Po wojnie fort reaktywowano jako miejsce do szkoleń szybowcowych, ale zmieniony sposób startu szybowca – wyciągarką lub za samolotem – wymusił znalezienie innego miejsca do prowadzenia nauki latania. W latach 1954–1955 fort w znacznym stopniu zniszczono, próbując go rozbierać i odzyskiwać cegłę. Choć odzysk materiału budowlanego był niewielki, z fortu pozostały ruiny. Ocalały jedynie wykute w skałach kawerny.

Ruiny fortu znajdują się w Bielańsko-Tynieckim Parku Krajobrazowym, prądy wznoszące wykorzystują paralotniarze, a miejsce, gdzie kiedyś stał fort, jest jednym z najpiękniejszych miejsc widokowych w Krakowie.

Dostępność: Obiekt wraz z zielenią wpisany jest do rejestru zabytków i stanowi dziedzictwo architektury militarnej. Nie niszcz, nie dewastuj, i nie zaśmiecaj zabytku objętego ochroną. Nie rozpalaj ognisk. Nie ignoruj sytuacji, w których jesteś świadkiem jego dewastacji - zawiadom o tym Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie. Ze względu na charakter obiektu teren samego fortu jest niebezpieczny - przebywanie na nim odbywa się wyłącznie na Twoje ryzyko. Bądź tego świadom i informuj o tym innych, zwłaszcza dzieci.

Fort Bodzów
Fort Bodzów Fot. J. Gawron
Fort Bodzów
Fort Bodzów Fot. J. Makarska
Fort Bodzów
Fort Bodzów Fot. J. Makarska
Fort Bodzów
Fort Bodzów
Fort Bodzów
pokaż metkę
Data
Osoba publikująca: JULIA MAKARSKA
Podmiot publikujący: Wydział Ds. Turystyki
Powrót