Wejdź na Szlak Twierdzy rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Fort 49 ¼ „Grębałów”

Adres: ul. Kocmyrzowska, Kraków
WWW:

www.przyjacielkonika.pl

Zarządzający

Ognisko TKKF Przyjaciel Konika

Sektor turystyczny 6 sektor
Dostępność dostępność całościowa do zwiedzania

Ten fort pancerny główny powstał w latach 1897–1899 do celów obrony Twierdzy od strony wschodniej – do blokowania doliny Wisły oraz traktu proszowickiego.

Fort okazał się bardzo przydatny w I bitwie o Kraków, gdy w dniach 20–22 listopada 1914 r. wspierał przeciwnatarcie wojsk austro-węgierskich, które finalnie na zimę odrzuciło Rosjan za linię Nidy.

Tuż po wyzwoleniu Krakowa w 1918 r. zdemontowano z niego część dział, które użyto do uzbrojenia pospiesznie przygotowanych pociągów pancernych, które wysłano na odsiecz Polakom walczącym we Lwowie.

W czasie II wojny światowej okupanci najpierw wykorzystali go na magazyny, a potem próbowali urządzić w nim punkt oporu. Po II wojnie światowej fort zaczął niszczeć - pozbawiono go wież pancernych, a wilgoć zaczęła dewastować mury.

Proces rewaloryzacji obiektu ruszył w 1988 r., gdy zaczęto jego adaptację na potrzeby ośrodka jeździeckiego dla dzieci i młodzieży TKKF „Przyjaciel Konika”. W forcie zachowały się oryginalne pancerne tarcze, drzwi i okiennice tradytora. Urządzono w nim punkty ekspozycyjne, a także prowadzone są często wykłady na temat czasów Twierdzy Kraków.

Dostępność: Zwiedzanie fortu możliwe po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji telefonicznej lub mailowej. Więcej informacji na stronie internetowej: www.przyjacielkonika.pl

Fort Grębałów
Fort Grębałów Fot. J. Makarska
Fort Grębałów
Fort Grębałów Fot. J. Gawron
Fort Grębałów
Fort Grębałów Fot. R. Polański
Fort Grębałów
Fort Grębałów
Fort Grębałów
pokaż metkę
Data
Osoba publikująca: JULIA MAKARSKA
Podmiot publikujący: Twierdza Kraków
Powrót