Wejdź na Szlak Twierdzy rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Fort 52 ½ N „Skotniki”

Adres: ul. Kozienicka 24, 30-397 Kraków
WWW:

www.zsylkiwypedzenia.up.krakow.pl

Zarządzający

Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie

Sektor turystyczny 7 sektor
Dostępność dostępność całościowa do zwiedzania

To mały fort pancerny powstały w latach 1897–1898, który niegdyś tworzył w zasadzie jedno dzieło obronne z fortem 52 ½ S „Sidzina”. Niegdyś stanowiły w zasadzie jedno dzieło obronne, choć składające się z dwóch części to otoczone wspólnym wałem i zasiekami. Obecnie po likwidacji tych przeszkód oba forty rozdziela ulica. Miał bronić miasta od strony Podgórek Tynieckich i drogi na Oświęcim, a także wspierać pobliskie umocnienia. Jego uzbrojeniem były dwie armaty w dwóch wieżach.

Fort nie wziął udziału w walkach I wojny światowej, a w kolejnych dekadach stracił swoje pancerne wieże artyleryjskie oraz kopułę obserwacyjną. Mocno go przekształcono  na potrzeby Ludowego Wojska Polskiego oraz Obrony Cywilnej. Od 2012 r. został zaadaptowany na Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego, które eksponuje i dokumentuje dramaty ludności zmuszonej do migracji przez zbrodnicze działania hitlerowskich Niemiec i stalinowskiego Związku Radzieckiego. Jego zieleń forteczna ma być przekształcona w ogród akademicki.

Dostępność: Zwiedzanie fortu możliwe po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji telefonicznej lub mailowej. Więcej informacji na stronie internetowej: www.zsylkiwypedzenia.up.krakow.pl

Fort Skotniki
Fort Skotniki Fot. J. Makarska
Fort Skotniki
Fort Skotniki Fot. J. Makarska
Fort Skotniki
Fort Skotniki J. Makarska
Fort Skotniki
Fort Skotniki
Fort Skotniki
pokaż metkę
Data
Osoba publikująca: JULIA MAKARSKA
Podmiot publikujący: Twierdza Kraków
Powrót