górne tło

Wawel – święta góra Polaków. Rezydencja, cytadela, muzeum

Zanim Wawel stał się rezydencją polskich królów, a Kraków – stolicą całego państwa, wzgórze wawelskie zostało już umocnione. Wraz ze wzrostem znaczenia miasta rezydencja książęca, a niedługo potem królewska, była coraz lepiej chroniona – umocnienia dostosowywano do wymogów czasów, a jednocześnie dbano o ich majestatyczność.

Wawel miewał i trudniejsze chwile - między innymi był trawiony pożarami oraz okupacjami obcych wojsk. W 1846 r. zajęli go Austriacy, którzy podczas Wiosny Ludów w 1848 r.  ostrzelali z ustawionych na Wawelu armat miasto, co przyniosło ofiary śmiertelne wśród mieszkańców i znaczne zniszczenia.

W czasach Twierdzy Kraków zamek wawelski został zamieniony na cytadelę, jednak fortyfikacje z tego okresu, w tym kaponiery od strony ulic Floriana Straszewskiego, Kanoniczej oraz kościoła św. Idziego miały przeznaczenie obronne.

Austriacka armia stacjonowała na zamku aż do 1911 r., gdy władzom galicyjskim udało się odzyskać zamek, dzięki czemu można było przystąpić do jego renowacji.

Obecnie w obrębie wzgórza funkcjonują dwie niezależne instytucje: Zamek Królewski na Wawelu oraz Katedra. 

Dostępność: zgodnie z informacjami na stronach www.wawel.krakow.pl oraz www.katedra-wawelska.pl