Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Fort Borek zaprasza w lutym

Luty w forcie Borek – filii Centrum Kultury Podgórza – zapowiada się interesująco! Przed nami m.in. koncert karnawałowy, spotkanie ze sztuką, a także oprowadzanie po odrestaurowanym w 2022 roku obiekcie dawnej Twierdzy Kraków.

Fort Borek wnętrze
Fot. Julia Makarska

Sobota, 11.02, godz. 18.00 – Koncert Karnawałowy

Fort Borek – filia Centrum Kultury Podgórza w Krakowie zaprasza na „Koncert Karnawałowy” w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie,  który odbędzie się 11 lutego o godzinie 18.00. W programie m.in utwory takich kompozytorów, jak: F. Schubert, J. Brahms, C. Saint-Saëns, R. Vaughan Williams. Więcej TUTAJ.

Środa, 15.02, godz. 18.00 Wernisaż wystawy Artura Brockiego pt. „Lanckorona. Studium Nocy”

Fort Borek zaprasza na wernisaż wystawy Artura Brockiego pt. „Lanckorona. Studium Nocy”, który odbędzie się 15 lutego, o godzinie 18.00. Artur Brocki jest członkiem Stowarzyszenia Myślenickiej Grupy Fotograficznej mgFoto oraz Stowarzyszenia Fotograficznego „Przeciw Nicości”. Specjalizuje się w fotografii sakralnej i religijnej. Głównym motywem fotograficznym są dla niego pątnicy, zanikający folklor i ludowa religijność, emocje i obyczajowość pielgrzymów i uczestników wydarzeń religijnych, takich jak kalwaryjskie Misteria Męki Pańskiej czy prawosławne Przemienienie w Garbarce. Najczęściej fotografuje Kalwarię Zbrzydowską, Lanckoronę i jej okolice. Prócz tego w jego kadrach odnajdujemy obiekty architektoniczne, miejsca pamięci, przydrożne kapliczki i cmentarze.

Wystawa prezentowana będzie w Forcie Borek do 5 marca. Wykonawcy: autor fotografii: Artur Brocki, gość spotkania: dr Marcin Kania, oprawa muzyczna: Mariusz Gałczyński. Wstęp wolny.

Piątek, 17.02, godz. 18.00 – Artur Barciś Show

Przed nami pełne humoru i wdzięku spotkanie ze znakomitym i lubianym aktorem: „ABS – czyli Artur Barciś Show". Artur Barciś w lekki i zabawny sposób odsłoni realia aktorskiego życia. W anegdotkach o kulisach pracy na scenie teatralnej i planie filmowym opowie o tremie, dykcji, różnego rodzaju „sypkach”, czyli aktorskich wpadkach. Dowiemy się, jakie dowcipy aktorzy robią sobie na scenie. Wszystko opatrzone, w mistrzowski sposób wykonywanymi piosenkami. Więcej TUTAJ.

Niedziela, 19.02, godz. 10.00 i 12.00 – Muzyczne Przygody Głosi „Muzyka żywiołów i emocji”

Cykl godzinnych spotkań Muzyczne przygody Głosi to przedstawienia muzyczno-edukacyjne, organizowane w jeden weekend w miesiącu. Forma koncertu kameralnego z elementami warsztatowymi, w trakcie którego uczestnicy są świadkami przygód Głosi, a wszystko to przeplatane jest granymi na żywo utworami z zakresu muzyki poważnej i popularnej. Uczestnicy mogą wejść w interakcję z wykonawcami, sami spróbować swoich sił na scenie w formie muzycznej zabawy rytmicznej lub wokalnej. Osią każdego koncertu jest ludzki aparat głosowy.

Muzyczne przygody Głosi – Muzyka żywiołów i emocji „Ziemia, powietrze, woda i ogień – cztery żywioły znane ze starożytności. W tym miesiącu tematyka koncertu będzie krążyć wokół największych sił natury, ale również wokół emocji i cech ludzkiego charakteru. Głosia wraz z fortepianem, altówką i klarnetem przedstawi charyzmatyczne dzieła muzyczne, symbolizujące siłę, stabilność, wartości intelektu, ale również intuicję i witalność! Będzie to wyjątkowe spotkanie, pełne duchowych przeżyć i symboliki, w którym wyobraźnia wykonawców i widzów nie zazna granic. Więcej można dowiedzieć się TUTAJ i TUTAJ.

Niedziela, 19.02, godz. 10.30 – Zwiedzanie Fortu Borek z przewodnikiem

Centrum Kultury Podgórza zaprasza na zwiedzanie Fortu Borek z przewodnikiem, które rozpocznie się o godzinie 10.30.

Fort Borek powstał w latach 1885-1886. Jako obiekt wojskowy funkcjonował do lat 50. XX wieku. Obecnie, po gruntownej renowacji, został przystosowany do pełnienia funkcji kulturalnej. Trasa zwiedzania fortu wiedzie m.in. częścią koszar, przez poterny, kaponiery, wał artyleryjski, a także trójpoziomowe podziemne skrzyżowanie. Zwiedzający odwiedzają także zrekonstruowaną salę żołnierską. Czas trwania: ok. 90 min. Zapisy: telefoniczne: 530 510 168, 12 202 07 42 lub mailowe borek@ckpodgorza.pl. Grupy: min. 20 osób, max. 35 osób. Zwiedzanie zostanie uruchomione przy minimalnym wypełnieniu grupy.

Sobota, 25.02, godz. 11.00 – Teatralne Poranki w Forcie Borek, spektakl „Dobre rady lisa Witalisa”

Teatralne Poranki w Forcie Borek to weekendowe spotkania dla najmłodszych z teatrem. 25 lutego godz. 11.00 na scenie zagości O! Teatr ze spektaklem „Dobre rady Lisa Witalisa”. 

Lis Witalis to szelma jakich mało. Czego to ten zwierz nie obieca by zdobyć to, na co przyjdzie mu ochota. A to niedźwiedzia przekona by do myśliwego po zapasy jedzenia się udał, a to pod pozorem nakarmienia głodujących zwierząt, placków ze śniegu napiecze. A nawet przekona mieszkańców lasu by na prezydenta go wybrały. Szczyci się swoim długim, puszystym ogonem, nie mniej niż sprytem i inteligencją. Wykorzystując ufność, łatwowierność, a niekiedy i naiwność napotkanych stworzeń spełnia sam swoje zachcianki. Ci, którzy chcą coś zdobyć bez wysiłku niech się strzegą jego dobrych rad. Ale i lisowi przyjdzie w końcu ponieść zapłatę za swe niecne poczynania. Musical na motywach opowiadania Jana Brzechwy „Szelmostwa Lisa Witalisa”. Spektakl muzyczny z planem mieszanym, autorską muzyką i piosenkami. Spektakl skierowany jest do rodzin z dziećmi w wieku 5-9 lat. Więcej można dowiedzieć się TUTAJ.

Niedziela, 26.02, godz. 11.00 – Bajkowe Poranki w Forcie Borek „Sen”

Bajkowe Poranki to pokazy edukacyjnych filmów animowanych skierowane do rodzin z dziećmi. Organizowane są w ramach projektu #bajkizpolski, których dystrybutorem jest MOMAKIN. Obejmują wartościowe polskie seriale i filmy stanowiące formę wsparcia rodziców, poszukujących atrakcyjnej, a zarazem wysokojakościowej oferty kulturalnej dla swoich dzieci. 26 lutego 2023 r. w Forcie Borek prezentowany będzie zestaw „Sen”, który łączy w sobie historie, skupionych wokół zagadnienia snu. Czasami jest on ich głównym tematem, czasami pretekstem do pokazania najmłodszym jak ważna jest wyobraźnia. Pokazane zostaną odcinki seriali „Hip Hip Hurra”, „Żubr Pompik”, „Pamiętnik Florki”, „Mami Fatale” i „Przytul mnie”. W trosce o komfort młodego Widza sala będzie częściowo oświetlona, a dźwięki nie będą emitowane zbyt głośno. Bajkowe Poranki to idealny wybór na pierwsze spotkanie młodych Widzów z dużym ekranem w kameralnym gronie. Informacje o biletach dostępne są TUTAJ.

Fort Borek kulturalny luty 2023

pokaż metkę
Osoba publikująca: Monika Jagiełło
Podmiot publikujący: Twierdza Kraków
Data publikacji: 2023-01-30
Data aktualizacji: 2023-01-30
Powrót

Zobacz także

Znajdź